CiscoTik

Networking Administration

CiscoTik

Networking Administration

CiscoTik

آموزش شبکه های مبتنی بر سیسکو و میکروتیک و ...

طبقه بندی موضوعی
محبوب ترین مطالب
 • ۹۲/۱۲/۱۲
  eBGP
نویسندگان

۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۳ ثبت شده است

 • ۱
 • ۰

استاندارد 802.1x

یکی از مشکلا ت سازمانها در دنیای امروز امنیت در لایه 2 و کاربرانی هستند که احتیاج به جابجایی مدام در سازمان دارند مانند Mobile computer ها و در صورتی که VLAN تعریف شده باشد کاربر نمی توانند به یک شبکه لایه 2 از طریق پورت فیزیکی ورودی دسترسی داشته باشند.همچنین این جا به جایی نیاز هایی دیگری را نیز مطح می کند که چه کسی می خواهد به یک پورت مشخص دسترسی پیدا کند پس استاندارد 802.1X توسط شرکت IEEE برای پیاده سازی Security در این لایه وضع شد.این استاندارد راه حلی ارایه داده که بر مبنای آن Client/Server با قابلیت Access Control و Authentication را جهت جلوگیری از دسترسی های غیر مجازتوسط کامپیوترهای مختلف ، که قصد اتصال به شبکه را دارند را مشخص کرد.
 • ۱
 • ۰

مطالبی در مورد ospf

پروتکل OSPF:

  بکارگیری پروتکل RIP در شبکه های کامپیوتری بیشتر به دلیل شرایط زمان بوده است. در ده هفتاد و هشتاد حافظه و پردازندههای سریع ، گران قیمت بودند و پیاده سازی الگوریتمهای مسیریابی مبتنی بر روشهایی نظیر LS که هم به حافظه و هم به پردازندۀ سریع نیاز دارند ، مقرون به صرفه نبود. از طرفی شبکه ها نیز آنقدر توسعه نیافته بودند که نیاز به الگوریتم های بهینه تر احساس شود. با گسترش اینترنت و توسعۀ شبکه های خودمختار در اواخر دهۀ هشتاد ، کاستی های پروتکل RIP نمود بیشتری پیدا کرد و با سریع شدن پردازنده ها و ارزان شدن سخت افزار ، نیاز به طراحی یک پروتکل بهینه ،IETF را واداشت تا در سال 1990،OSPF را به عنوان یک پروتکل استاندارد ارائه نماید. مسیریابهای زیادی مبتنی بر این پروتکل به بازار عرضه شده اند و احتمال می رود که در آینده تبدیل به مهمترین پروتکل مسیریابی درونی در شبکه  های AS شود.    

 http://www.h3c.com/portal/res/200706/01/20070601_108959_image001_201240_57_0.gif

 • ۱
 • ۰

همه چیز درباره VLAN

احتمالاً همه ، LAN ها و نحوه پیاده سازی شون رو می­شناسیم، و حتماً هر کدوم تعاریف مختلفی از LAN داریم که احتمالاً از آن جایی که همه اون­ تعریف­ها به یک مفهوم اشاره می­کنند پس همه درست­ اند. اما برای اینکه مفهوم VLAN ها رو بهتر درک کنیم لازمه که از بین تعریف­های مختلفی که برای LAN وجود داره تعریف زیر را با دقت بیشتری بخونیم :

یک LAN شامل تمام دستگاه­هایی است که در یک Broadcast Domain باشند.
اما Broadcast Domain چیه؟ یک پیام Broadcast که می­دونین چیه ؟ (پیام­های فراگیر)، به دامنه­ای که این پیام­ها تا آنجا می­توانند ارسال شوند و پیش بروند Broadcast Domain (دامنه Broadcast ) گفته می­شود.


به عنوان یه تعریف دیگر تمام ایستگاه­ها و وسایلی که بهLAN متصل­اند عضو یک Broadcast Domain اند و در این صورت اگر یکی از ایستگاه­ها پیامی را به صورت Broadcast ارسال کند،تمام ایستگاه­های عضو آن Domain Broadcast یک کپی از آن پیام را دریافت می­کنند.

و اما VLAN ها !

 • ۱
 • ۰

In this post I’m going to walk you through on how-to install Snort and the Snorby web UI on a freshly installed Debian Wheezy box.

As a first step we’re going to install Snort. Luckily it’s up in the repos, so we’re just going to apt-get it. I’m going to go with the snort-mysql package, as it gives a mysql DB support to snort which is a good thing. So first let’s get a mysql server up and running